SŁOWO, DŹWIĘK I OBRAZ, nad którymi pracujemy od połowy maja 2022 są inspirowane wybranymi fragmentami Ballad i Romansów Adama Mickiewicza.
Ponieważ najbliższe naszemu sercu są m.in. Romantyczność, Świtezianka, Świteź, To lubię, Pani Twardowska, Kurchanek Maryli – właśnie na nich chcemy się skupić, im poświęcić całą naszą uwagę, z nich przygotować elementy naszego Koncertu.
Czeka nas dużo pracy – zarówno w warstwie aktorskiej, wokalnej, muzycznej jak i tzw. multimediów, ponieważ chcemy nie tylko odczytać, wyśpiewać czy zinterpretować aktorsko to, co ukryte w dziełach Wieszcza. Chcemy także „zwizualizować”, a tak po ludzku mówiąc – przygotować i nagrać obrazy, które będą tłem naszych działań na scenie. W każdy element koncertu wkładamy nasze serca, patrzymy nimi i słuchamy – prawie tak, jak chciał Pan Adam, tyle że tym razem – ciut współcześnie, po naszemu.
Interaktywne spotkania młodzieży z reżyserem dzielimy na dwa etapy:
1) Etap pierwszy – maj-czerwiec 2022 (tutaj pracowały: grupa młodych aktorów, recytatorów, oraz grupa wokalistów i tancerzy)
– pierwsze pięć spotkań z reżyserem, Karoliną Wojtko (15 maja, 16 maja, 18 maja, 19 maja, 20 maja) była to intensywna praca młodych aktorów, recytatorów nad bazą, z której powstaną sceny inspirowane m.in. Romantycznością
Co się tutaj wydarzyło?
Grupa 17 utalentowanych młodych ludzi rozpoczęła swoją przygodę z pierwszymi zadaniami aktorskimi, dykcją, pracą nad głosem, rytmem i powoli oswajała się ze scenariuszem. Po raz pierwszy także spotkali się z kamerą. Uczestnicy działali, w zależności od tematu i potrzeb, albo wspólnie w dużej grupie albo w małych 2-6 osobowych podgrupach. Do samego koncertu: wypracowali zarówno „chór” czyli grupowe przekazanie niektórych fragmentów, jak i sceny indywidualne, wcielenie się w konkretnych bohaterów. Dla siebie – mieli możliwość przygotowania i nagrania pierwszych, krótkich wypowiedzi przed kamerą (na potrzeby tych ćwiczeń wypożyczyliśmy profesjonalny sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku). Kilka wypowiedzi użyliśmy jako zaproszenia na późniejsze warsztaty dla innych zainteresowanych (grupa wokalistów właśnie się kompletowała).
Dla niektórych jest to odkrywanie nowych sfer, otwieranie się na nietypowe dla nich role, praca z ruchem, mimiką, zrozumieniem i interpretacją tekstu, poznawaniem wybranej postaci, stawaniem się nią. A przy okazji – obcowanie z ponad 200 letnim utworem, który jak się okazuje nadal jest w stanie zachwycić, zadziwić, zaczarować 🙂