IMPREZY

NEWSLETTER

Dołącz do Klubu Seniora "Młodzi Duchem" - nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść :)

 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Seniora "Młodzi Duchem":

 

 

 

Spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w marcu 2018r.:

 

 

- 23.03.2018 r. (piątek) o godz. 19.00 (zbiórka o 18.30 przy Kinie Grand) - „Osiem kobiet” Teatru Norwida. Bilet kosztuje 10 zł (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Młodzi Duchem” obejrzą wspaniały spektakl „Osiem Kobiet” Teatru Norwida w reżyserii znanego aktora Jerzego Bończaka. Dom na pustkowiu odcięty od świata przez śnieżycę, a w nim tajemniczy mężczyzna i osiem kobiet z nim związanych – matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, pokojówka i kucharka. Śmierć pana domu wyzwala w nich emocje, nie muszą już ukrywać złości i pragnień. Obnażają swoje prawdziwe oblicze. W ciągu jednej nocy dowiadują się o sobie wszystkiego, a rozwiązanie zagadki morderstwa będzie nieoczekiwane.

 

- 28.03.2018 o godz. 16.00 (zbiórka o 15.50 przy siedzibie Archiwum Państwowego) - Ślady gminy żydowskiej w Jeleniej Górze. Wstęp wolny.

Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego opowie o fascynującej historii życia społeczności żydowskiej w Jeleniej Górze oraz o pozostałościach dzielnicy żydowskiej na podstawie dawnych fotografii.
Będzie też można zobaczyć oryginały dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym oraz dowiedzieć się szczegółów na temat jego funkcjonowania. Archiwum Państwowe, oddział w Jeleniej Górze ul. płk. Wacława Kazimierskiego 3. (Można dojechać autobusem nr 9 z przystanku „Pod Wałami” o godz. 15.15, wysiąść na Teatrze i z przystanku „Teatr” autobusem nr 5 o godz. 15.45 pojechać na przystanek ul. Podchorążych). 

 

 

 

Spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w kwietniu 2018r.:

 

 

- 04.04.2018 r. o godz. 16.00 - „Rowerowe i motorowerowe podróże po Europie Bolesława i Mieczysława Osipików”. Wstęp wolny

Z rowerami przez Europę podróżują dwaj bracia bliźniacy Bolesław i Mieczysław Osipikowie promując Jelenią Górę oraz aktywny sposób spędzania czasu. Podczas „Spotkania przy okrągłym stoliku” opowiedzą Klubowiczom o swojej pasji i przygodach związanych z podróżami m.in. do Belgii, Holandii, Austrii, Słowacji, czy też Grecji. Siedziba Przystani Twórczej.

 

- 11.04.2018 r. o godz. 16.00 - Jedna z tajemniczych „Ośmiu kobiet”. Wstęp wolny

Wspaniała jeleniogórska aktorka Iwona Lach, która wcieliła się w oryginalną rolę teściowej pana domu w spektaklu „Osiem kobiet” Teatru Norwida, będzie gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.
Podczas „Spotkania przy okrągłym stoliku” opowie o swojej twórczości i dorobku aktorskim. Siedziba Przystani Twórczej.

 

- 18.04.2018 r. o godz. 16.00 - „Wiosenne kwiaty z krepiny”. Wstęp wolny

Teresa Desput poprowadzi warsztaty artystyczne wykonywania „Wiosennych kwiatów w krepiny”, czyli włoskiej bibuły. Kwiaty posłużą do promocji czerwcowego finału projektu „Młodzi Duchem w Akcji”. Klubowicze wesprą w ten sposób projekt i pomogą naszej międzypokoleniowej grupie „Tańców w Kręgu” w jego realizacji.

 

- 25.04.2018 o godz. 12.00 - Czar wodospadu Podgórnej i Kaskady Myi.

Wstęp wolny (bilety autobusowe we własnym zakresie).

Członkini Klubu Seniora Aleksandra Iwko zabierze klubowiczów na wycieczkę do Wodospadu Podgórnej w Przesiece, przy którym orzeźwiającej kąpieli zażywają „morsy”. Grupa obejrzy również Kaskady Myi, czyli ciąg kilku pięknych, małych wodospadów, znajdujących się na górskim potoku.. Zbiórka o godz. 12.00 na pętli autobusowej autobusu nr 6 w Cieplicach (przystanek XX-Lecia Pętla), skąd autobusem nr 4 pojedziemy do Przesieki (wysiadamy na przystanku Przesieka Olimpia). Powrót o godz. 15.03 z przystanku Przesieka Olimpia. (Bilety autobusowe we własnym zakresie).

 

 

W marcu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

 

- 14.03.2018 r. – „Kocham świat za-żarcie”

Kocha świat za-żarcie” podróżnik Stanisław Dąbrowski, który był kolejnym gościem Klubu Seniora „Młodzi Duchem” na „Spotkaniu przy okrągłym stoliku”. Opowiedział o potrawach z rożnych stron świata, stąd nazwa prelekcji „Kocham świat za-żarcie”. Zdradził klubowiczom tajemnice związane ze smakami kuchni: azjatyckiej, amerykańskiej oraz afrykańskiej. Pomysłodawczynią spotkania była członkini Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.

 

 

 

- 07.03.2018 r. - Chiny oczami Bartosza Lipińskiego.

Z nartami przez świat” - Gościem Klubu Seniora na nowym cyklu pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku” był podróżnik Bartosz Lipiński, który opowiedział o swoich podróżach do Chin, Australii
oraz o pasji związanej z narciarstwem biegowym. Pomysłodawcą spotkania był członek Klubu Seniora „Młodzi Duchem”.

 

   

W lutym 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

 

- 28.02.2018 r. - Historia Nocy Świętojańskiej oczami Stanisława Firszta.

Klub Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi z międzypokoleniowego projektu „Tańców w Kręgu” poznali historię Nocy Świętojańskiej, którą opowiedział Stanisław Firszt, Dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Gość Klubu Seniora, który jest archeologiem przedstawił również ciekawe wątki i nawiązania do Nocy Św. Jana, które odnalazł w regionie jeleniogórskim oraz w samych Cieplicach.

 

 

 

 

- 21.02.2018 r. - Szczypta historii w Muzeum Karkonoskim.

 

Cmentarzysko kultury łużyckiej, złoty skarb piechowicki, łańcuch z jeleniogórskiej szubienicy, szklane kielichy narzeczeńskie, a nawet drewniany wodociąg z centrum miasta – to jedynie część z zabytków, które obejrzeli „Młodzi Duchem” w Muzeum Karkonoskim. Tomasz Miszczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego opowiedział o historii Jeleniej Góry i regionu jeleniogórskiego na podstawie zebranych eksponatów archeologicznych. Seniorzy zobaczyli również barwną Wystawę Szkła Artystycznego.

 

 

 

 

 

- 14.02.2018 r. - Szczypta historii w Muzeum Karkonoskim.

 

 Z okazji Walentynek Teresa Desput poprowadziła warsztaty artystyczne origami. Uczestnicy spotkania wykonali łabędzie z papierowych trójkącików. Zwierzęta te związane w mitologii greckiej z Afrodytą,
są symbolem miłości. Członek Klubu Seniora Bronisław Jarosz poczęstował wszystkich pysznym śledzikiem ze świeżym chlebkiem. Dziękujemy za obecność, oryginalne inicjatywy oraz cierpliwość
do origami.

 

 

 

- 07.02.2018 r.Tadeusz Wnuk i historia Teatru Norwida

Nowy cykl w Klubie Seniora pod nazwą „Spotkania przy okrągłym stoliku”, Młodzi Duchem rozpoczęli od zaproszenia Tadeusza Wnuka, dyrektora Teatru im. C.K. Norwida, który opowiedział o fascynującej i barwnej historii Teatru, o planach remontowych siedziby oraz o sztuce „Osiem kobiet” w reżyserii Jerzego Bończaka. Na naszym czarodziejskim stoliku znalazł się znaczący rekwizyt, w postaci starego telefonu, który jest nieraz „deską ratunku” dla aktorów. Bowiem gdy zapomną tekstu i podnoszą słuchawkę, sufler podpowiada rolę. Nie zabrakło filmu dokumentującego ciekawe i niełatwe dzieje Teatru
po II wojnie światowej. Dyrektor, który jest również znakomitym aktorem, mówił także o początkach własnej kariery zawodowej, związanej z Jelenią Górą.

Już 23 marca 2018r. o godz. 19.00 (zbiórka w Teatrze o 18.30) Klub Seniora wybiera się właśnie na znakomity spektakl „Osiem kobiet”. Bilet kosztuje 10 zł (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

 

 

 

W styczniu 2018r. odbyły się spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

 

 

- 31.01.2018 r.Międzypokoleniowe warsztaty „Kwieciste Wianki z krepiny”

 

Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne - Kwieciste Wianki z krepiny zintegrowały naszą taneczną grupę z projektu „Młodzi Duchem w Akcji” z całym Klubem Seniora. Dzieciom towarzyszyli również rodzice, którzy wspólnie z seniorami wykonali 23 wianki na mesmeryczne Tańce w Kręgu. Barwne kwiaty z krepiny (włoskiej bibuły) pomagała zaplatać Teresa Desput, prowadząca warsztaty wraz z córką.

Uczestnicy spotkania wsparli projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowany przez Klub Seniora „Młodzi Duchem”. Kwieciste wianki ozdobią głowy małych i dużych tancerzy już podczas najbliższego spotkania na „Tańcach w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką, które odbędą się już jutro (02.02.2018r.) o godz. 13.00 w Przystani Twórczej (obowiązują wcześniejsze zapisy).

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze  dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

 

 

 

- 10.01.2018 r.Koncert Mis i Gongów Tybetańskich

Wspaniały Koncert Mis i Gongów Tybetańskich w wykonaniu Grzegorza Piotrowicza zrelaksował seniorów i przeniósł do różnych światów oraz barw dźwięku. Masaż dźwiękiem okazał się niesamowitą przygodą, podczas której Klubowicze odwiedzili Tybet, a nawet wybrali się nad morze. „Młodzi Duchem” doświadczyli odprężenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Spotkanie zaplanowała członkini Klubu Seniora.