W imieniu Klubu Seniora „Młodzi Duchem” serdecznie dziękujemy Dyrektorowi oraz Pracownikom Castorama Jelenia Góra w Jeleniej Górze za wsparcie rozwoju Cieplickiego Ogrodu Społecznego i przekazanie pięknych sadzonek niebieskich i różowych borówek amerykańskich (2w1 gatunki, których wcześniej nie znaliśmy) wraz z podłożem-ziemią do tych roślin, pnących i niskopiennych róż w kolorze czerwieni i jasnego różu, dużego sekatora do przycinania gałęzi i korzeni drzew oraz brązowego impregnatu, by pomalować i zabezpieczyć przed zimą ogrodową ławkę. Klubowiczki od razu wykonały nasadzenia, wkrótce też będą malować ławeczkę. Nie zabrakło pysznego poczęstunku od Pani Zuzi w postaci racuszków z jabłkami. A już dziś (02.09.22r.) o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy na Warsztaty bębnów afrykańskich do Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Wstęp wolny.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Jerzemu Gadomskiemu i całemu Centrum Drewna Juro-Trans z Piechowic za podarowanie solidnej, dużej ławki „Jurand” Klubowi Seniora „Młodzi Duchem” do tworzonego przez seniorów Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Dziękujemy również Martusi za skręcenie ławki i dobrym duszkom za udostępnienie wkrętarek. Seniorzy mieli już wczoraj okazję przetestować ławkę w Przystani i chwalili jej stabilną konstrukcję oraz grubość zaimpregnowanych już desek. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp oczywiście jest wolny.

Seniorzy szukają sponsorów na kolejne wyposażenie działki w m.in. mały składzik na narzędzia.

 

Z radością przekazujemy Państwu dobrą nowinę. Dzięki uprzejmości Pani Ireny Nowak, Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Skalnik” w Jeleniej Górze została nam udostępniona działka dla Klubu Seniora „Młodzi Duchem”, na której pragniemy stworzyć wymarzony od kilku lat Cieplicki Ogród Społeczny ?. Pani Ewa Zielonka z Klubu, jako pomysłodawczyni inicjatywy społecznej wykonała pierwsze cięcie wisienek, które są rozsiane po ogrodzie.

- Cieplicki Ogród Społeczny –  23 i 30.09.2022 r. - serdecznie zapraszamy na cykl spotkań na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej) w piątki o godz. 11.00 w miarę dobrej pogody. Wspólnie obejrzymy ogród, porozmawiamy o możliwościach i planach, będziemy go wspólnie porządkować w miarę indywidualnych możliwości. Prosimy również doświadczonych w ogrodnictwie Klubowiczów, żeby wsparli nas wiedzą, podpowiedzieli kilka sprawdzonych rozwiązań, a może ktoś ma niepotrzebne widły i motykę, którymi może się z nami podzielić. Zbiórka pod Przystanią Twórczą.

W przyszłości chcielibyśmy wspólnie napisać wniosek projektowy, by pozyskać dotację na rozwój naszego Cieplickiego Ogrodu Społecznego.

 

23.09.2022r. - Czterdzieste pierwsze spotkanie

Naszym ogrodnikom nie straszne pierwsze przymrozki i dziś zorganizowali "Mini-dożynki" na przywitanie pierwszego dnia jesieni. Była to okazja do wykopania topinamburu i zrobienia z niego pysznej sałatki z jabłkiem. Nie zabrakło chlebka własnego wypieku, marynowanych grzybków, papryki w occie oraz ogóreczków w carry. Na deser pyszne racuszki z jabłkami i sok z naszych ogrodowych malin. Udało się rozpalić wymarzonego grilla i upiec kiełbaski oraz pieczywko. Otrzymaliśmy wspaniałe dary w postaci różnorodnych roślin i cebulek kwiatów, za które serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że kolejne osoby odwiedzają Cieplicki Ogród Społeczny.

16.09.2022r. - Czterdzieste spotkanie

Naszym ogrodniczkom nie straszne przelotne opady. Udało się zebrać dynie, cukinie, cebulę, jabłka i gruszki, skosztować dojrzewających winogron i jeżyn oraz nasadzić dary w postaci m.in. zawilców ogrodowych, czy też funkii. Ostatnio sadziły Panie także zimowity i piwonie. Poznawaliśmy również nazwy i funkcje podarowanych nam narzędzi np. radełko do robienia bruzd, czyli obsypywania warzyw. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i wspaniałe dary natury oraz narzędzia. Cieszymy się, że dołączają do nas kolejne osoby. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w ogrodzie, w piątki o godz. 11.00. Już 23 września planujemy mini-dożynki i podsumowanie zbiorów z grillem (w razie dobrej pogody). Prowiant w postaci kiełbasy, czy chleba we własnym zakresie. Wstęp wolny.

09.09.2022r. - Trzydzieste dziewiąte spotkanie

Relaksacyjne Zajęcia Ruchowe 50+ z elementami taichi z JBO 2022r. w fantastycznych warunkach przyrody Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Seniorzy byli zachwyceni możliwością ćwiczeń na świeżym powietrzu. Spotkanie zostało sfinansowane z budżetu Miasto Jelenia Góra w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 - realizacja zadania - projekt miękki pt. "Seniorzy.JG", którego organizatorem jest Mama w mieście Jelenia Góra.

Już za tydzień (16.09.22r.) o godz. 11.00 kolejne Zajęcia Ruchowe w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Wstęp wolny (zapisy pod nr tel. 502 474 847). Serdecznie zapraszamy.

 

02.09.2022r. - Trzydzieste ósme spotkanie

Muzyczne Warsztaty na bębnach afrykańskich z fantastyczną Dorotą Książkiewicz z zespołu Szyszak odbyły się w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Seniorzy z Klubu "Młodzi Duchem" mieli okazję poznać różnorodne afrykańskie instrumenty m.in. bęben gadający, czy też bęben oceaniczny i zagrać na nich wspólne rytmy. A już za tydzień (09.09.22r.) o godz. 11.00 w Cieplickim Ogrodzie Społecznym zapraszamy na Zajęcia Fitness z Panią Basią. Zapisy pod nr tel. 502 474 847 (w razie deszczu spotkanie odbędzie się w JCK Przystani Twórczej).

29.09.2022r. - Trzydzieste siódme spotkanie

Otrzymaliśmy dary od Castoramy (relacja i zdjęcia na górze strony).

19.08.2022r. - Trzydzieste szóste spotkanie

Odkryłyśmy trzy gatunki gruszek w Cieplickim Ogrodzie Społecznym, zbierałyśmy dojrzewające już pomidory i sałatę oraz jabłka i miętę na kompot. Udało się również poprzycinać suche gałęzie i maliny, poplewić kwiaty oraz fantastycznie zintegrować się. Już za tydzień o 10.00 kolejne spotkanie na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Wstęp wolny.

12.08.2022r. - Trzydzieste piąte spotkanie

Bardzo nam miło, że do Cieplickiego Ogrodu Społecznego dołączają kolejne osoby, pozytywnie zaskoczone bliskością działeczki od naszej siedziby. Dziękujemy za smaczny poczęstunek i dobre słowo. Udało się dziś skosić trawę, podlać uprawy, zebrać plony i poprzycinać drzewka. Już za tydzień o 10.00 kolejne spotkanie. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


05.08.2022r. - Trzydzieste czwarte spotkanie

Mimo upału udało się rozłożyć daszek przy namiocie, przyciąć i podwiązać pomidory, podlać cukinie i dynie, poprzycinać maliny oraz fantastycznie zintegrować. się. Bardzo nam miło, że dołączają do nas kolejne osoby. Już za tydzień o 10.00 następne spotkanie na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

29.07.2022r. - Trzydzieste trzecie spotkanie

Nasi "Młodzi Duchem" udali się w sentymentalną podróż dosłownie na "Wczasy pod gruszą" i rozłożyli namiot-domek pamiętający jeszcze czasy PRL-u właśnie przy działkowej gruszce. Posłuży nam jako schronienie przed deszczem. Bardzo nam miło, że dołączają do nas kolejne osoby i wspierają rozwój Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Dziękujemy serdecznie za piękne podarowane kwiaty i wymarzone przez seniorów róże. Dziękujemy również za pyszny poczęstunek, a wiadomo, że na działeczce i świeżym powietrzu wszystko bardzo smakuje. Zebraliśmy również cukinie i sałatę. Nie zabrakło czasu na porządki i grabienie spadów: jabłek i gruszek. Już za tydzień o 11.00 kolejne spotkanie. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

22.07.2022r. - Trzydzieste drugie spotkanie

Dziś gościliśmy w Cieplickim Ogrodzie Społecznym Pana Michała z Warszawy, nauczyciela języka polskiego jako obcego, który jest siostrzeńcem Pani Bożenki. Nie zabrakło więc ciekawych rozmów na temat innych języków, różnorodnych słów i znaczeń oraz obcokrajowców w naszym kraju. Był również czas na ogródkowe porządki, skoszenie trawy, podlanie pomidorów, borówek i hortensji. A już za tydzień o 11.00 kolejne spotkanie na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego.

 

15.07.2022r. - Trzydzieste pierwsze spotkanie

Nasze "Młode Duchem" nazbierały dziś malin na pyszny, zdrowotny sok w Cieplickim Ogrodzie Społecznym oraz podlały pomidory nawozem z drożdży. Udało się już skosztować bulwę tobinambura, który smakiem przypomina słonecznik. Wykopaliśmy również stare korzenie drzew i poprzycinaliśmy krzewy oraz suche gałęzie. Nie zabrakło rozmów o bieżących uprawach z działkowcami oraz fantastycznej integracji. A już za tydzień o 11.00 kolejne spotkanie na wspólnym tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

08.07.2022r. - Trzydzieste spotkanie

Fantastyczna w smaku letnia sałatka z malinami, chabrami, bławatkiem, lodową sałatą, cebulą czerwoną i białą, szczypiorem oraz koperkiem z działeczki okazała się świetnym pomysłem. Szczególnie maliny połączone z pomidorami malinowymi zaskoczyły wyjątkowym aromatem. Nie zabrakło greckiej fety, tuńczyka, jajek i razowego chlebka. Nasze „Młode Duchem” smakowały dziś wspólne plony z Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Dopełnieniem była woda ze świeżą miętą, melisą i cytrynką. Zioła oczywiście również z naszej grządki.

17.06.2022r. - Dwudzieste dziewiąte spotkanie

Cieszymy się, że dołączyły nowe osoby do wspólnego tworzenia Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Dziękujemy za wsparcie przy koszeniu trawy oraz za kolejne planowanie nasadzeń. Urósł już szczaw, więc zostanie przyrządzona pyszna zupka. Również szczypior z cebulą przyozdobią kanapki na kolację. Serdecznie zapraszamy w kolejne piątki o 11.00 do ogrodu.

 

10.06.2022r. - Dwudzieste ósme spotkanie

Pogoda dopisała, więc udało się posadzić podarowane zioła i kwiaty, podlać pomidory nawozem z pokrzyw, poplewić i fantastycznie zintegrować w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Coraz więcej znajdujemy smacznych truskawek. Cieszymy się, że odwiedza nas coraz więcej Klubowiczów. Dziękujemy serdecznie za dary i pyszny poczęstunek.

 

03.06.2022r. - Dwudzieste siódme spotkanie

Mamy pierwszą truskawkę, która już zaczerwieniła się w Cieplickim Ogrodzie Społecznym i cieszy oko naszych seniorów. Pogoda dopisała więc prace ogrodnicze szły pełną parą. Udało się skosić trawę, poplewić, nasadzić nowe roślinki i pociąć drewno. Dziękujemy serdecznie za piękne dary i za wsparcie.

27.05.2022r. - Dwudzieste szóste spotkanie

Mimo deszczu udało się dziś pociąć i wsadzić kije przy pomidorach, nastawić kiszonkę z pokrzyw do nawożenia, poplewić i zerwać plony w postaci szczypiorku i koperku. Bardzo nam miło, że do prac ogrodniczych dołączają kolejne osoby. Dziękujemy również za sąsiedzkie wsparcie i przekazywanie tajników upraw roślin. Zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o 11.00. Wstęp wolny.

 

20.05.2022r. - Dwudzieste piąte spotkanie - Otwarcie Cieplickiego Ogrodu Społecznego

Wiosenny koncert Sybiraczek i Kresowian oraz Sokolika z okazji otwarcia Cieplickiego Ogrodu Społecznego wraz ze wspólnym grillowaniem przyciągnął miłośników ogrodnictwa i przyjaciół Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Pomysłodawczyni społecznego ogrodu wręczyła podziękowanie w formie zdjęcia Pani Prezes ROD „Skalnik” Irenie Nowak za tak ciepłe przyjęcie w grono działkowców. Wnuczek Pani Ewy Szymek, z tej okazji pomalował budkę lęgową, która wisi już na jabłonce. Seniorzy przynieśli poczęstunek w postaci ciast, rogalików, sałatek, kiełbasek i kaszanek. Nie zabrakło degustacji plonów z ogrodu w postaci rzodkiewki i szczypiorku. Na płocie została również przywieszona wystawa ukazująca historię Ogrodu Społecznego.

13.05.2022r. - Dwudzieste czwarte spotkanie

Posadzone już pomidorki i papryka na pokrzywie, więc Zimna Zośka nam nie straszna. Mieczyki i cebulki niespodzianki również znalazły swoje miejsce w naszym Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Ozdobne słoneczniki zostały posadzone wokół łąki kwietnej. Odkryta została również czereśnia. Przeprowadzone zostały także wiosenne porządki przed otwarciem ogrodu i Wiosennym koncertem Sybiraczek i Kresowian, który już za tydzień (20.05.2022r.) o godz. 12.00. Planujemy również grilla z kiełbaskami, a w razie deszczu koncert odbędzie się w siedzibie Przystani Twórczej. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

06.05.2022r. - Dwudzieste drugie spotkanie

Maj to najlepszy czas na zbieranie pokrzywy, by przygotować z niej pyszną i zdrową herbatkę. Nasze „Młode Duchem” zbierały zioła, plewiły chwasty oraz zasadziły cebulki podarowane przez Panią Irenę Nowak, Prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych „Skalnik”. Serdecznie dziękujemy za podarowane narzędzia oraz rękawice. A już 20 maja 2022r. o godz. 12.00 zapraszamy na otwarcie Cieplickiego Ogrodu Społecznego z Wiosennym koncertem Sybiraczek i Kresowian. Przy dobrej pogodzie zaplanowaliśmy grilla z pieczeniem kiełbasek. (W razie deszczu koncert odbędzie się w siedzibie Przystani Twórczej w SP6).

29.04.2022r. - Dwudzieste pierwsze spotkanie

Hortensje, trawy pampasowe, juki, „kapusty”, krzewy płożące i kwitnące oraz wiele innych darów natury otrzymanych od mieszkanki Cieplic zasadziły „Młode Duchem” w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Rozkwitają również tulipany, żonkile i szafirki. Szczypior i rzodkiewka też już z dnia na dzień zadziwiają wzrostem. Dziękujemy serdecznie za wsparcie i zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o 11.00. A 20 maja o godz. 12.00 wielkie otwarcie Cieplickiego Ogrodu Społecznego z Wiosennym koncertem zaprzyjaźnionego zespołu Sybiraczki i Kresowianie. Serdecznie zapraszamy.

22.04.2022r. - Dwudzieste spotkanie

Ośmioosobowa ekipa „Młodych Duchem” posadziła darowane kwiaty oraz posiała łąkę kwietną i trawę w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Udało się również wykopać wystające korzenie drzewek owocowych. Otrzymaliśmy także sadzonki różnorodnych pomidorków, których plantację tworzoną jak na razie na parapecie, będziemy rozsadzać w poniedziałek do większych donic. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i cieszymy się, że dołączają do nas kolejne osoby. Zapraszamy na następne spotkania w piątki o 11.00. A już 20 maja o 12.00 odbędzie się wiosenny koncert Sybiraczek i Kresowian na otwarcie Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Wstęp wolny.

 

15.04.2022r. - Dziewiętnaste spotkanie

Mimo przelotnych opadów deszczu udało się dziś stworzyć kompozycje z donic przyczepionych do pni ściętych drzew owocowych, skopać teren pod łąkę kwietną, obsadzić pięknie zdobione, gliniane donice na początku ścieżki i usunąć część wystających korzeni. Dziękujemy za wszechstronne wsparcie i zapraszamy na kolejne spotkania.

08.04.2022r. - Osiemnaste spotkanie

Nasza "droga do ogrodowego nieba" powstała z kamieni i nowych nasadzeń. Dziękujemy serdecznie za podarowanie kwiatów tj. hosta (funkia), liliowiec żółty, miodunka plamista oraz za pomoc przy przesadzaniu „żebrowca Adama”, szafirków i kwiatków niespodzianek. Cieszymy się, ze mogłyśmy również podzielić się kwiatami z innymi oraz, że dołączają do nas kolejne osoby.

A już 20 maja o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy na otwarcie ogrodu z wiosennym koncertem zaprzyjaźnionego zespołu Sybiraczki i Kresowianie. Nie zabraknie smacznej kiełbaski z grilla i doborowego towarzystwa.

 

25.03.2022r. - Siedemnaste spotkanie

Gruszkę, brzoskwinię, melisę, aronię, pigwowca i różnorodne kwiaty sadziły dziś nasze "Młode Duchem" w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Dziękujemy serdecznie kolejnym Klubowiczom za wsparcie i przekazanie sadzonek oraz miłe słowa. Udało się również pozyskać i "przetransportować" stolik ogrodowy. Dziękujemy za pozytywną energię, fantastyczną integrację i zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o godz. 11.00. Wstęp wolny.

 

18.03.2022r. - Szesnaste spotkanie

Dzięki pięknej pogodzie prace w Cieplickim Ogrodzie Społecznym szły dziś pełną parą. „Młode Duchem” posadziły dwa młode drzewka owocowe: brzoskwinię i wiśnię oraz stokrotki i bratki. Cieszymy się, że dołączają do nas kolejne osoby z doświadczeniem ogrodniczym i wspierają nas swoją wiedzą, pracą oraz sprzętem. Otrzymaliśmy widły, agrowłókninę ze szpilkami oraz kilka par nowych rękawic ogrodniczych. Nie zabrakło wypieków własnych w postaci pysznego jabłecznika z mąki krupczatki oraz owocowych landrynek i wspaniałej integracji. Dziękujemy serdecznie za wsparcie i miłe słowa.

11.03.2022r. - Piętnaste spotkanie

Pierwszy Ogród Społeczny w Jeleniej Górze? A może w całym regionie? To możliwe, że nasz Cieplicki Ogród Społeczny jest przodownikiem w tym temacie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Z tego też powodu odwiedził nas dziennikarz Radia Nova Kuba Thauer, który przeprowadził wywiady z seniorami z Klubu „Młodzi Duchem”. Ponieważ słońce dopisało, udało się zrobić wiele prac ogrodniczych m.in. posadziłyśmy bratki, wyznaczyłyśmy miejsca na łąkę kwietną, odratowałyśmy parę truskawek i kwiatków-niespodzianek, które już wyszły z ziemi, przekopałyśmy kolejne fragmenty ogródka, a przede wszystkim zintegrowałyśmy się fantastycznie, wymieniając owocami i słodkościami.

 

04.03.2022r. - Czternaste spotkanie

Mimo szarej pogody udało się dziś naszym "Młodym Duchem" uporządkować ogród. Pograbiliśmy trawę, wyrzuciliśmy masę śmieci kryjących się w ziemi i zintegrowałyśmy się w miłej atmosferze i na świeżym powietrzu. Zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o 11.00.

25.02.2022r. - Trzynaste spotkanie

Ławka podarowana przez Pana Jerzego Gadomskiego i firmę Juro-Trans z Piechowic oficjalnie stanęła dziś (25.02.2022r.) w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Panie z Klubu miały już okazję usiąść na solidnej ławce w naszym ogrodzie i podziwiać piękno natury. Wszyscy pytają gdzie można zakupić taką dużą i o mocnej konstrukcji ławkę. Oczywiście w Juro-Trans koszt to jedynie 270 zł. Dziękujemy również Martusi i Sylwii z Przystani Twórczej za pomoc w przyniesieniu ławki. Nasze „Młode Duchem” grabiły dziś również wysoką trawę, także „sianokosy” uważamy za udane. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w Cieplickim Ogrodzie Społecznym.

 

 

18.02.2022r. - Dwunaste spotkanie

Nasze "Młode Duchem" nie próżnowały w ostatnich dniach tworząc Cieplicki Ogród Społeczny. Metamorfozę przeszły bielone drzewka, została też zakupiona i dowieziona ziemia do kwiatów dzięki sponsorowi Pani Zdzisławie z Klubu Seniora, za co serdecznie dziękujemy. Dzisiaj Panie grabiły suchą trawę, przesadzały również maliny, by utworzyć ich uprawę w jednym miejscu . Pojawiły się już sadzone jesienią wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy i hiacynty

Zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o 11.00. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

21.01.2022r. - Dziesiąte spotkanie

Słońce zagościło dziś do naszego Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Udało się zrobić wiązki-miotełki z chrustu, powiesić kule z pokarmem dla ptaków i uporządkować działkę. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej wspólnej inicjatywy oraz przekazywane dobre słowa.

 

  

14.01.2022r. - Dziewiąte spotkanie

Nasz Klub Seniora „Młodzi Duchem” wykorzystał dziś poranne słońce i przeprowadził prace porządkowe w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Udało się pociąć maliny na kompostowniku i zasypać wapnem, pograbić liście przy płocie, podrobnić patyczki, przyciąć kilku metrowe jeżyny, posadzić małą choinkę przy wykorzystaniu nowej motyki, a nawet znaleźć żółty ceramiczny kubek. Dziękujemy serdecznie za ofiarowanie stołu, przy którym chcemy stworzyć kącik artystyczny. Była to również okazja do spróbowania wypieków naszych Klubowiczek w postaci drożdżówek i jabłecznika. Dziękujemy za fantastyczną atmosferę i zapraszamy na kolejne spotkania. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść do ogrodu.

 

 

17.12.2021 r. - Ósme spotkanie

Dzisiejszy dzień obfitował w tajemnicze znaleziska podziemne. Wykopaliśmy 30 słoików, nożyk, konserwy oraz długi, żółty wąż ogrodowy ciągnący się przez całą działkę od naszej cembrowiny ? Topniejący śnieg odsłonił również kolejne skarby ? Dziękujemy za fantastyczne spotkania na łonie natury i zapraszamy w styczniu 2022r. do wspólnego tworzenia Cieplickiego Ogrodu Społecznego.

 

10.12.2021 r. - Siódme spotkanie

„Co będziecie w zimie robić na działce, pytali?”, jak to co, lepić bałwana ? Nasz „młody duchem” bałwanek został ozdobiony kapeluszem własnoręcznie zrobionym na drutach podczas warsztatów z wełną w roli głównej. Udało się zrobić porządek również w „malinowym chruśniaku”. Cieplicki Ogród Społeczny pięknieje, a za tydzień zapraszamy na ostatnie spotkanie w tym roku, by podsumować wspólne prace ?

 

 

03.12.2021 r. - Szóste spotkanie

Słoneczko dopisało, więc siedmioosobowa ekipa z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” rozpoczęła „sianokosy” w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Mimo porannego mrozu udało się skopać kolejną grządkę i posadzić topinambur, który będzie pięknie kwitł na żółto. W ruch poszły również siekiera, piły, nożyce, grabie, łopaty, a nawet sierp. Panie powiesiły na drzewach kule z ziarnami dla ptaków.

 

 

26.11.2021 r. - Piąte spotkanie

„Trening personalny” ze szpadlem w dłoni mieli uczestnicy spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Udało się skopać kolejną grządkę, wykopać korzenie drzew i posadzić pachnące zioła w postaci mięty zwyczajnej i pieprzowej. Powstały również plany na kolejne nasadzenia: będzie grządka z ziemniakami i łąka kwietna. Panie przyniosły również donice, by na wiosnę stworzyć kompozycje kwiatową na starych pniach. Przed nami budowa kompostownika z konarów.19.11.2021 r. - Czwarte spotkanie

Szafirki, krokusy, tulipany, żonkile, czosnek ozdobny, szałwie i wiele innych barwnych kwiatów oraz ziół posadziły Panie z Klubu Seniora "Młodzi Duchem" w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Przez cały tydzień udało się w dużej mierze uporządkować ogród i drzewka, gdyż nasze pasjonatki odwiedzały ogród codziennie. Dziękujemy za ofiarowane narzędzia i pomoc przy przycince drzewek owocowych. Kolejne spotkanie już za tydzień, w piątek o godz. 11.00 ale spotkać Panie na ogrodzie można codziennie.

 

 

12.11.2021 r. - Trzecie spotkanie

Tworzyliśmy dziś Cieplicki Ogród Społeczny wspólnie z Klubem Seniora „Młodzi Duchem” i międzypokoleniową ekipą małych oraz większych pomocników. Udało się poprzycinać i pozaznaczać większe drzewka do wycinki, przyciąć czubek śliwki, powycinać samosiejki, dotrzeć do jabłonki na końcu działki, sprawdzić głębokość „studzienki” z wodą, pograbić liście i jeszcze pozbierać jabłka. Nie zabrakło rozmów integracyjnych na temat przyszłości ogrodu, planów na realizację nasadzeń i oficjalnego otwarcia na wiosnę. Dziękujemy przechodniom-pomocnikom, którzy pomogli w wycince na wysokości, zaplanowali wykorzystanie drewna z drzew owocowych na instrumenty muzyczne i trenowali cięcie patyczków.

 05.11.2021 r. - Drugie spotkanie

Klub Seniora „Młodzi Duchem” porządkował Cieplicki Ogród Społeczny. Udało się pozbierać czerwone jabłka i ze złotej renety, wyciąć drogę do kompostownika, poprzycinać drzewka i usunąć samosiejki oraz wyczyścić ze śmieci betonowy krąg na deszczówkę. Mimo przelotnych opadów uczestnicy spotkania chwalili możliwość ruchu na świeżym powietrzu, częstowali się również jabłkami. Dziękujemy za kolejny sprzęt użyczony dla Cieplickiego Ogrodu Społecznego. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania w piątki o godz. 11.00. Zbiórka przy Przystani Twórczej.

 

  

 

29.10.2021 r. - Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie na tworzeniu Cieplickiego Ogrodu Społecznego przebiegło znakomicie, dzięki m.in. fantastycznej pogodzie i zapałowi naszych seniorów do prac ogrodniczych. Udało się powycinać samosiejki, wyznaczyć miejsce na patyki i kompostownik, zebrać jabłka ze złotej renety, pograbić liście, a przede wszystkim zintegrować się ?. Nie zabrakło pomocy przechodniów zainteresowanych naszymi działaniami oraz rozmów z ogrodnikami – sąsiadami.

Otrzymaliśmy bardzo ciekawe ulotki od Pani  Ireny Nowak Prezes ROD „Skalnik” m.in. na temat akcji segregacji, oszczędzania i zbierania wody na działkach, pielęgnacji roślin i trawników, nowoczesnym ogrodnictwie, a przede wszystkim regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego dla każdego uczestnika.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie inicjatywy Klubu Seniora „Młodzi Duchem” i możliwość rozwijania wiedzy ekologicznej i ogrodniczej. Dziękujemy Pani Krysi za grabie i piłę ?